انواع مسابقات بدنسازی آقایان

مسابقات بدنسازی

 

فدراسیون های مختلف پرورش اندام همه ساله مسابقات زیادی را در سرتاسر جهان برگزار می کنند. به علت رشد روز افزون این ورزش هر ساله بر شمار مسابقات افزوده می‌شود و فدراسیون‌های جدیدی نیز هر از گاهی شکل می گیرد. همچنین قوانین فدراسیون ها هر چند سال یک بار تغییر می کند. که این ها باعث سر در گم شدن ورزشکار در انتخاب مسابقه مورد نظر می‌شود. در برخی از مسابقات آزمایشات دوپینگ گرفته می شود که این کار باعث پیچیده تر شدن مسابقات می شود. حتی مسابقاتی که قانون آزمایش دارو را دارند قوانین آزمایشی متفاوتی دارند. تمام این فرایند ها برای افراد تازه کار مشکل می باشد همچنین افراد مبتدی فرقی بین مسابقات آماتور و حرفه ای را نمی دانند و اطلاعی از نحوه شرکت در آن را ندارند همه این مطالب را گفتیم تا بدانید انتخابات مسابقه بسیار سخت و نیازمند آگاهی های بسیار زیادی می باشد. شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در ادامه این مطلب ما را همراهی کنید.

نقش دارو در پرورش اندام چیست؟

همانطور که در ابتدای گفتار بیان کردیم، فدراسیون های مختلف در مسابقات خود قوانین منحصر به فردی درباره دارو دارند. مهم ترین این قوانین که شکاف عمیق بین آن ها می‌اندازد، آزمایش دارویی است. بر همین اساس مسابقات را به دو گروه با انجام آزمایش دارویی و بدون انجام آزمایش دارویی تقسیم بندی می کنند. اگر یک نگاه کلی به اکثر افراد پرورش اندام بیندازید می بینیم که اکثر آن ها برای افزایش عضله خود از داروهای استروئیدی و انواع هورمون ها استفاده کردند. قبل از صحبت درباره مسابقاتی که آزمایش دارو می گیرند و آن هایی که آزمایش نمی گیرند، بیاید با هم کمی درباره دارو صحبت کنیم. چرا که این موضوع می‌تواند کمک شایانی به شما در انتخاب نوع مسابقه بکند. همه ما می دانیم استفاده از داروها بسیار خطرناک می باشد و اگر کسی مخالف این نظریه را داشته باشد؛ به خود و دیگران دروغ گفته است اما برخی از افراد اصرار فراوان برای استفاده از این داروها را دارند. به این نکته توجه کنید استفاده کردن از داروهای استروئیدی همانند رانندگی با سرعت بالا می باشد که امکان خطر مرگ در آن زیاد است. سعی کنید در ورزش کردن در مرحله اول ایمنی را رعایت کنید با توجه به قدرت بدن خود پیش بروید و اگر قصد مصرف دارویی را دارید زیر نظر یک مربی حرفه‌ای و یا پزشک این کار را انجام دهید.

 

نقش دارو در بدنسازی

 

مسابقات آماتوری بدون انجام آزمایشات

اولین فدراسیون پرورش اندام که بدون انجام آزمایش در سال ۱۹۸۲ مسابقات خود را انجام داد فدراسیون npc ایالت متحده آمریکا بود. شرکت در این مسابقات منطقه ای npc نیازی به تایید صلاحیت ندارد، اما باید این را بدانید که پیروزی در آنها هیچ جایزه نقدی برای شما ندارد؛ بلکه تنها جایزه شما به دست آوردن قدرت می باشد. البته راه‌های دیگری هم برای صلاحیت پیدا کردن برای شرکت در مسابقات ملی وجود دارد که صحبت درباره آن خارج از این محتوا می باشد. اگر صلاحیت حضور در مسابقات ملی را پیدا کنید می توانید یک سال در سطح ملی مسابقه دهید، پیروزی بدست آوردن مقام در این مسابقات می تواند کلید ورود شما به مسابقات lfbb باشد. یعنی فرد حرفه‌ای است و کارت حرفه ای گرفته است.

مسابقات حرفه ای بدون انجام آزمایش

Ifbb یکی از مهمترین فدراسیون‌های پرورش اندام بدون انجام آزمایش در جهان می باشد و مسابقاتی مثل مستر المپیا، ارنولد کلاسیک و جزآن زیر نظر آن هستند. لازم به ذکر است که پیروزی در مستر المپیا یعنی شما بهترین اندام پرور جهان می باشید. البته با استفاده از مسابقات آماتوری دیگر نیز می توان به این مهم یعنی رسیدن به کارت حرفه‌ای دست یافت.

مسابقاتی که آزمایش دارو را انجام می‌دهند

سال های گذشته تا اکنون مسابقات بدون انجام آزمایش داروها صورت گرفته است؛ اما در سه دهه اخیر مسابقات زیادی با انجام آزمایشات برگزار گردید و روز به روز بر تعداد آنها افزوده شد. فدراسیون های پرورش اندام زیادی با انجام آزمایش ادرار از مسابقه دهندگان تست می گیرند. برخی از فدراسیون‌ها این کار را به صورت فراتر انجام داده و قبل از شروع مسابقه آزمایش های جدیدتری را انجام می‌دهند. فدراسیون ها بر اساس قوانینی که دارند آزمایش‌هایی انجام می‌دهند و در انجام این آزمایش ها به دنبال یک سری پاسخ هایی برای خود می باشند، اما می توان موارد کلی را مطرح کرد که در بخش اعظم مسابقاتی که آزمایش دارو می گیرند ممنوع شده است، مانند: استفاده از استروئید‌های آنابولیک، هورمون های رشد هورمون تیروئیدی، انسولین، کلن بترول، افدرا و هر ماده دیگری که میزان تستسترون را افزایش می دهد. در این میان سوالی پیش می آید، اگر فردی بیمار باشد و برای درمان خود از این داروها استفاده کند آیا باز هم ایراد دارد یا خیر؟ در پاسخ باید بگوییم که این فدراسیون‌ها جایگزین کردن تستوسترون را برای درمان نمی‌پذیرند و استفاده از هر کدام از آن ها را دوپینگ محسوب می‌کنند، اما هورمون تیروئید و داروی ادرارآور که برای درمان بیماری فرد باشد ایرادی ندارد ولی باز هم قبل از ثبت نام در مسابقات مورد نظر خود از مسئولین فدراسیون سوالات خود را بپرسید و از این نظر مطمئن شوید.

 

نقش دارو در پرورش اندام

 

در پایان

ورزش بدنسازی همانند سایر ورزش ها دارای مسابقاتی می‌باشد برخلاف اینکه در این مسابقات معمولاً جایزه نقدی پرداخت نمی‌شود و فقط بحث قدرت می‌باشد. مسابقات به دو قسمت آماتور و حرفه ای تبدیل می شود که در این مسابقات گاهی اوغات آزمایش مصرف دارو انجام می‌شود و گاهی اوغات انجام نمی‌شود.

پست های مرتبط