تاثیر سرکه بالزامیک روی افراد ورزشکار چیست؟

 سرکه بالزامیک

 

 سرکه بالزامیک چیست؟

سرکه بالزامیک نوعی سرکه می باشد که از یک نوع انگور شیرین فرآوری می شود‌ رنگ آن قهوه ای تیره می باشد و با کمترین میزان کالری، به این صورت که آب انگور شیرین را گرفته و می جوشانند و به مدت طولانی در بشکه های چوبی نگه داری می کنند. علت اصلی این نامگذاری وجود اسید بنزوئیک در این سرکه می باشد که طعمی ترش و شیرین را به این فرآورده داده است. در ادامه من را همراهی کنید تا شما را از طبع، مزه، مزیت و مضرات این سرکه و تاثیرات آن بر لاغری آگاه سازیم.

سرکه بالزامیک چه خواصی برای افراد ورزشکار دارد؟

1. کمک به هضم بهتر غذای ورزشکاران می کند.

وجود اسید استیک در سرکه بالزامیک کمک شایانی به هضم غذا می کند. از آن جا که مصرف مواد غذایی یکی از مهم ترین فاکتورهای رسیدن به بدنی ایده آل می باشد، در این میان مصرف سرکه بالزامیک به ورزشکارانی که دچار ناراحتی دستگاه گوارشی می باشند پیشنهاد می شود‌. چرا که مصرف این سرکه باعث کمک به هضم بهتر غذا می کند.

2. چربی سوزی راحت تر و کمک به کاهش وزن در ورزشکاران

همانطور که می دانید اکثر افراد برای کاهش چربی های بدن، به طور طبیعی از سرکه سیب استفاده می کنند. اما باید بگوییم غیر از سرکه سیب، سرکه بالزامیک هم تاثیر بسزایی در چربی سوزی بدن داشته، همچنین خاصیت پروبیوتیک سرکه بالزامیک، مصرف این سرکه را در بین افرادی ‌که از چربی ناحیه شکم و پهلو رنج میبرند مهم کرده است.

3. مصرف سرکه بالزامیک تاثیر بسزایی بر کاهش درد دارد.

سرکه بالزامیک باعث کاهش درد، مخصوصا دردهای میگرن و سر می شود.

4. باعث افزایش استقامت استخوان ها و تقویت آن می شود

استخوان ها جزو یکی از مهم ترین اندام های بدن می باشد مخصوصا در افراد ورزشکار که اسیب رسیدن به آن مانع روند پیشرفت در ورزش می شود. از این پس مصرف سرکه بالزامیک کمک شایانی به استحکام استخوان ها می کند. همچنین این سرکه برای سایر افراد و مخصوصا افراد مسن قابل مصرف می باشد.

5. باعث بالا بردن گردش خون می شود.

یکی دیگر از فاکتورهای مهم در ورزش کردن، افزایش گردش خون می باشد، چرا که در این میان باعث افزایش اکسیژن رسانی و افزایش عملکرد ورزشی می شود.

 

سرکه بالزامیک

 

آیا غیر از ورزشکاران سایر افراد هم می توانند سرکه بالزامیک را مصرف کنند؟

در بین تمام خواصی که در بالا برای مصرف سرکه بالزامیک برای ورزشکاران بیان کردیم، تمام موارد برای افراد عادی هم قابل اجرا می باشد.

از جمله خواص دیگر سرکه بالزامیک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. مناسب برای افرادی که معده کاملی ندارند‌

 افرادی که جراحی معده انجام داده اند و قسمتی از معده خود را برداشته اند در آن صورت عمل تولید اسید و تجزیه مواد غذایی کاهش می یابد. بر همین اساس مصرف سرکه بالزامیک باعث افزایش خاصیت اسیدی می شود.

2. مناسب برای داشتن پوستی زیبا و عاری از آکنه

مصرف غیر مستقیم از سرکه بالزامیک باعث شفاف شدن پوست و از بین رفتن جوش های صورت می شود‌.

3. کاهش قند خون

 یکی از خاصیت های سرکه بالزامیک خاصیت ضدگلیسمی آن می باشد که ااثیر مستقیمی بر کاهش میزان قند خون دارد. همچنین این سرکه باعث فعال شدن هورمون انسولین می شود و مناسب برای افراد دیابتی می باشد.

4. کاهش فشار خون

یکی از دلایل ایجاد فشار خون انسداد رگ ها می باشد. شما می توانید با مصرف سرکه بالزامیک این عارضه را کاهش دهید.

5. کاهش چربی خون

با مصرف سرکه بالزامیک میزان کلسترول بد خون کاهش می یابد که در پی آن باعث کاهش چربی خون می شود‌

 

خواص سرکه بالزامیک

 

6. تقویت سیستم ایمنی بدن

سرکه بالزامیک دارای ۸ نوع آنتی اکسیدان می باشد‌ همانطور که می دانید حضور آنتی اکسیدان ها باعث کاهش رادیکال های آزاد خون شده و همچنین با انواع عفونت ها مبارزه می کند که در پی آن باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود.

7. مناسب برای قلب و جلوگیری از سکته قلبی

همانطور که در مورد ۵ و ۶ توصیح دادیم، مصرف سرکه بالزامیک باعث کاهش چربی و فشار خون دارد که کاهش این دو باعث جلوگیری از سکته قلبی می کند.

 

8. درمان گرفتگی بینی

خور سرکه بالزامیک به دلیل داشتن انواعی از آنتی اکسیدان ها باعث باز شدن بینی می شود.

9. جلوگیری از استرس

 

در ۱۰۰ گرم از سرکه بالزامیک چه میزان ویتامین و مواد معدنی موجود است؟

• ۲۳ میلی گرم سدیم

• ۲۷ میلی گرم کلسی

 • ۱۲ میلی گرم فسفر

• ۱۷ گرم کربوهیدرات

• ۷ گرم آهن

 مصرف بیش از اندازه از سرکه بالزامیک چه اثرات مخربی در پی دارد؟

مصرف این سرکه به افرادی که حساسیت به انگور دارند و یا ناراحتی گوراشی دارند ترجیحا تجویز نمی شود، در صورت مصرف با احتیاط و کم مصرف شود. چرا که مصرف بیش از ۲ قاشق از این سرکه باعث سوزش و تهوع می شود‌.

نحوه استفاده کردن از سرکه بالزامیک به چه صورت می باشد؟

شما می توانید به جای استفاده کردن از انواع سس ها که دارای چربی و میزان کالری زیاد می باشند. همچنین انواع روغن های زیتون، از سرکه بالزامیک به میزان یک الی دو قاشق در سالادها و یا غذاهای خود استفاده کنید. به این صورت که مقداری ار سرکه را در ظرفی ریخته و با مقدار شکر و یا نمک مخلوط کنید و ردی حرارت قرار دهید. زمانی که مقدار آن به نصف مقدار ریخته شده رسید می توانید بعد از خنک شدن مورد استفاده قرار دهید‌.

و در پایان:

سرکه بالزامیک با طعمی شیرین و ترش مناسب برای تمامی افراد مخصوصا افراد ورزشکار که باعث کمک به کاهش وزن و چربی زدایی می کند. مصرف این سرکه نهایتا روزی ۲ الی ۳ قاشق در روز پیشنهاد می شود.

پست های مرتبط