مکمل بتا آلانین چیست و چه تاثیری بر خستگی دارد؟

مکمل بتا الانین

 

 بتاآلانین یک اسید آمینه غیر ضروری است که در کبد تولید می شود. همچنین افراد می توانند با مصرف غذاهایی مانند مرغ و گوشت بتاآلانین مورد نیاز خود را جذب کنند. در ادامه این مطلب با من همراه باشید تا شما را از خواص بتا الانین بر بدن بیشتر آگاه سازیم.

آیا بتا آلانین خطرناک است؟

 اگر بتا آلانین را به صورت محدود و بنا بر نیاز بدن استفاده کنیم، هیچ گونه خطری برای بدن ندارد. در صورت مصرف بیش از اندازه از بتاالانین بدن دچار پارستزی یا همان سوزن سوزن شدن بدن می شود.

آیا بتا آلانین در کاهش خستگی تاثیرگذار است؟

مصرف بتا آلانین می‌تواند تا حدودی خستگی ناشی از ورزش را برای آن ها بکاهد. بر اساس تحقیقاتی که توسط گروه استوت و همکارانش انجام شد دریافتند که مصرف مکمل بتا آلانین به مدت ۲۸ روز شروع خستگی عصبی عضلانی را به تاخیر می اندازد. تاثیر این مکمل غیر از کاهش خستگی برای آقایان منجر به کاهش خستگی در افراد مسن و زنان جوان هم می شود.

نحوه مصرف بتا آلانین به چه صورت است؟

مقدار توصیه شده مصرف بتا آلانین در روز ۴ تا ۶ گرم می باشد. این مقدار را حداقل تا دو هفته باید رعایت کنید. اگر میزان مصرف را از این میزان افزایش دهید، باعث سوزن سوزن شدن بدن می شود. افراد ورزش کار می توانند برای تاثیر هر چه بیشتر بتا آلانین برای کاهش خستگی، این مکمل را با کراتین ترکیب کنند و از اثرات فوق العاده ی آن بهره مند شوند.

تاثیر مکمل بتا آلانین بر کارنوزین چیست؟

مصرف مکمل بتا آلانین میزان کارنوزین در عضله ها را افزایش می دهد. همچنین کارنوزین در بدن آقایان بیشتر از بانوان می باشد. به این نکته توجه کنید مصرف زیاد بتا آلانین باعث افزایش کارنوزین در بدن شود.

آیا می‌توانیم از مکمل بتا آلانین برای چربی سوزی استفاده کنیم؟

تاثیر مکمل بتا آلانین به تنهایی به عنوان چربی سوز، زیاد نمی باشد و در شرایط تمرین خیلی سخت، می تواند چربی سوزی کند. ولی برای تاثیرگذاری بهتر، شما می توانید بتاآلانین را با کراتین ترکیب کنید تا تاثیر کمی بیشتر برای چربی سوزی را ببینید.

تاثیر بتاآلانین  برای جوانسازی چیست؟

همانطور که در قسمت‌های بالاتر توضیح دادیم با مصرف بتا آلانین میزان کارنوزین در بدن افزایش پیدا می کند. افزایش کارنوزین در بدن باعث خاصیت ضد پیری، تقویت کننده سیستم ایمنی بدن، اقدامات انتقال دهنده عصبی و خاصیت آنتی اکسیدانی دارد.

در پایان

با مطالعه متن بالا دریافتیم، بتاآلانین یک اسید آمینه غیر ضروری است که به مقدار خیلی کم در کبد تولید می شود. این اسید آمینه بی خطر بوده و در صورت مصرف بیش از اندازه فقط باعث سوزن سوزن شدن بدن می شود. از جمله خواص مصرف بتا آلانین رفع خستگی و جلوگیری از پیری زودرس می باشد.

پست های مرتبط