ورزش بدنسازی چیست؟ چه فوایدی دارد؟

ورزش بدنسازی

 

امروزه داشتن یک بدنی زیبا و رو فرم یکی از دغدغه های اصلی افراد می‌باشد بر همین اساس میل اکثر افراد به سمت ورزش های بدنسازی بیشتر شده است. ورزش بدنسازی ورزشی می باشد که در آن بدن به شکل عضله ای و حجیم در می آید. چربی به حداقل امکان خود رسیده و بدنی روفرم پیدا می کنید. بر همین اساس، افراد باید زیر نظر یک مربی خبره، با رعایت یک برنامه غذایی و برنامه ورزشی مورد نیاز خود تلاش کنند تا به آن بدن مورد نظر خود برسند. در ادامه مطلب با من همراه باشید تا شما را از تاریخچه بدنسازی فواید و مسابقات بدنسازی آگاه سازیم.

تاریخچه آغاز بدنسازی در ایران

ورزش بدنسازی ورزشی با قدمتی کمتر از ۱۰۰ سال می باشد که به طور جدی از سال ۱۳۲۲ توسط آقای منوچهر مهران، زاده مشهد استارت خورد. اولین باشگاه بدنسازی توسط آقای مهران در تهران بنا گذاری شد. شروع مسابقات بدنسازی به طور معمولی از سال ۱۳۲۴ شروع شد و در سال ۱۳۲۸مسابقات خیلی جدی‌تر در بین افراد بدنساز انجام شد. از آن پس محبوبیت ورزش بدنسازی در بین افراد بیشتر شد به گونه‌ای که بعد از گذشت سال ها غیر از آقایان، خانم ها هم به سمت این ورزش روی آورده‌اند.

فواید ورزش بدنسازی

1. باعث افزایش سطح تراکم استخوان ها می شود

داشتن یک برنامه غذایی مناسب در کنار یک برنامه تمرینی خیلی خوب زیر نظر یک مربی عالی بعد از ۶ ماه ورزش کردن، باعث افزایش تراکم استخوان های شما می شود. توجه کنید که اگر برنامه غذایی مناسبی نداشته باشید و بنابر ناآگاهی هایی که دارید از پروتئین زیادی استفاده کنید و در مقابل آن افزایش پروتئین، برنامه ورزشی مناسبی نداشته باشید این افزایش پروتئین نه تنها باعث بهبود استخوان‌ها و تراکم نمی‌شود، بلکه موجب پوکی استخوان هم می شود.

2. باعث بهبود سلامتی می شود

افرادی که به طور مداوم ورزش می کنند مخصوصاً افرادی که ورزش بدنسازی انجام می‌دهند، ترشح هورمون تستوسترون بدن این افراد افزایش پیدا می‌کند که به موجب ترشح این هورمون باعث افزایش عضله سازی در بدن می شود.

3. باعث افزایش قدرت عضلانی می‌شود

افرادی که ورزش بدنسازی را انجام می دهند، باعث افزایش حجم عضلانی، افزایش توان و قدرت عضلانی می‌شوند. بر همین اساس این افراد چون از توان و قدرت بالایی برخوردار هستند کمتر دچار آسیب های بدنی و انواع بیماری ها می شوند.

4. باعث ایجاد نظم و انضباط در زندگی می شود

افرادی که وارد ورزش بدنسازی می‌شوند از آنجا که از یک برنامه غذایی، برنامه تمرینی و خواب مناسب برخوردار می‌شوند، بر همین اساس زندگی آنها دچار نظم می شود.

ورزش بدنسازی دارای چه رشته های ورزشی می باشد؟

ورزش بدنسازی دارای رشته های مختلف می باشد هر یک از این رشته‌ها از یک برنامه تمرینی، برنامه غذایی و زمان ریکاوری مخصوص به خود می باشد. در ادامه این مطلب به توضیح هر یک از این رشته ها می پردازیم.

بادی کلاسیک

بادی کلاسیک یکی از رشته های ورزش بدنسازی می باشد. در این رشته افزایش حجم عضلانی باید در حد معمول باشد و اگر بیشتر از مقدار تعیین شده باشد، از مسابقات حذف می شوند.

 

بادی کلاسیک

 

فیتنس

فیزیک در این نوع ورزش چربی باید کمتر از ۵ درصد باشد هدف در این ورزش نمایش ساختار جذاب بدن می باشند.

ورزش فیتنس چیست؟

 

فیتنس

 

بادی بیلدینگ

یکی از مهم ترین رشته های بدنسازی رشته بادی بیلدینگ می باشد. در این رشته هدف اصلی حجیم سازی عضلات می باشد. در این دسته افراد می‌توانند به بیشترین مقدار حجم عضلانی خود دست پیدا کنند. در مسابقات این رشته هر فردی که از حجم عضلانی بیشتری برخوردار باشد بیشترین امتیاز را می‌گیرد.

 

بادی بیلدینگ

 

بهترین زمان برای انجام ورزش بدنسازی چه زمانی می باشد؟

بهترین زمان انجام ورزش بدنسازی بعد از ظهرها می باشد. درست است که میزان هورمون تستوسترون در اوایل صبح بیشترین مقدار خود را دارد، اما بدن هنوز گرم نشده و مغز فعالیت خود را به خوبی انجام نمی دهد. اما در بعد از ظهر دما، انعطاف پذیری و نیروی بدن افزایش می یابد. بر همین اساس بهترین تایم بعد از ظهرها می باشد.

مسابقات بدن سازی

مسابقات بدنسازی به سه گروه آیتمی، نمایشی و گروه سوم یعنی ترکیبی از هر دو حالت آیتمی و نمایشی تقسیم می شوند. مسابقات در سطح مبتدی و حرفه ای برگزار می‌شود. در ادامه به توضیح هر یک از لاین های مسابقاتی می‌پردازیم.

مسابقات آیتمی

مسابقاتی مانند پاورلیفتینگ، مچ اندازی و پرس سینه جزو دسته مسابقات آیتمی می باشد.

مسابقات نمایشی

در این نوع مسابقات بیشتر حالت نمایشی دارد. مسابقات بادی بیلدینگ و بادی کلاسیک در سطح مبتدی جزو دسته مسابقات نمایشی می باشد.

مسابقات ترکیبی

بیشتر برای زنان می باشد و مسابقات فیتنس و تناسب اندام در این مسابقات جای دارند.

در پایان

بدنسازی، ورزشی مناسب برای تمامی افراد اعم از زن و مرد می باشد که افراد باید زیر نظر مربی حرفه ای با یک رژیم غذایی و برنامه تمرینی مناسب این ورزش را انجام دهند‌‌. ورزش بدنسازی باعث افزایش حجم عضلانی، قدرت و توان عضلانی می شود‌. این ورزش دارای مسابقات مختلفی می باشد و دز تاریخ مشخصی از سال این مسابقات در سطح مبتدی و حرفه ای انجام می شود.

پست های مرتبط