چرا باید یک مربی خوب داشته باشیم؟

چرا باید مربی داشته باشیم

 بر خلاف زمان های گذشته امروز ورزش کردن در میان مردم خیلی جدی تر رواج پیدا کرده و اکثر مردم به سوی آن سوق پیدا کرده اند. در همین میان افراد برای استارت ورزش خود نیاز به یک مربی خبره و با تجربه دارند که بتوانند از آن مربی برای داشتن بدنی ایده آل بهره کافی را بگیرند. اکنون مربی خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

چرا افراد برای ورزش کردن حتما باید مربی داشته باشند‌؟

در ادامه این مطلب من را همراهی کنید......‌

مربی خوب چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

می خواهید ورزش را شروع کنید؟ دنبال یک مربی خوب هستید؟

نمی دانید چه مربی خوب است؟

ترس، دودلی و یا حتی نداشتن اطلاعات کافی برای انتخاب یک مربی خوب، برای شما شده دغدغه؟

پس حتما مطالب پایین و مطالعه کنید تا کمی در انتخاب مربی بتوانیم به شما کمکی کرده باشیم.

1. علم کافی داشته باشد

شخصی را برای مربی گری انتخاب کنید که بار علمی زیادی در این زمینه داشته باشد. از آن جا که برای استارت ورزش غیر از برنامه تمرینی به برنامه غذایی هم نیاز دارید، انتخاب یک مربی با بار علمی بالا خیلی مهم می باشد.

2. تجربه کافی داشته باشد

اینکه صرفا شخصی رشته تحصیلی اش ورزش (بدنسازی) باشد، نمی تواند خود را مربی معرفی کند‌. داشتن علم زمانی معنا پیدا می کند که در کنار تجربه کافی باشد. چرا که این تجربه است که باعث انجام حرکات صحیح می شود.

3. بدنی رو فرم داشته باشد

داشتن بدنی رو فرم و ورزشی یکی دیگر از دلایل انتخاب یک مربی خوب است. چطور میشه شخصی مربی باشد ولی خودش بدن فرم داری نداشته باشد. داشتن بدن فرم دار مربی باعث ایجاد انگیزه برای شما می شود‌.

4. کار وارد باشد 

برخی از مربی ها هستند که علم و تجربه هر دو را دارند ولی توانایی انتقال موارد را ندارند. داشتن فن بیان بالا، قدرت و انتقال درست و اجرای صحیح حرکات یکی دیگر از موارد انتخاب یک مربی خوب می باشد.

5. تا حدودی از کمک های اولیه آگاهی داشته باشد

مربی خوب حداقل کمی باید، از استفاده وسایل کمک های اولیه اطلاعات کافی داشته باشد که اگر ناگهان اتفاق ناخوشایندی در حین انجام حرکات ورزشی پیش آمد تا آمدن پزشک تا حدودی مانع پیشرفت آسیب به طور جدی شود‌.

6. تمرینات خود را به روز کند

همانطور که مشاهده می کنید جامعه روز به روز در حال پیشرفت کردن است، برای اینکه پا به پای جامعه بتوانید پیش بروید باید حرکت کنید و خود را بروز رسانی کنید. یک مربی خوب هم برای اینکه بتواند شاگردان خود را حفظ کند باید بار علمی خود را روز به روز به روزرسانی کند‌.

7. لحنی خوب داشته باشد

اکنون شما شخصی را پیدا کرده اید که هم بار علمی بالایی دارد و هم تجربه کاری زیاد با قدرت بیان فوق العاده، ولی اگر از لحاظ اخلاقی با هم تضاد داشته باشید باز هم آن مربی به کار شما نمی آید. از آن جا که قرار است مربی، به عنوان یکی از اعضای جدید خانواده شما باشد بهتر است از لحاظ اخلاقی تا حدودی هم تراز هم باشید.

آیا داشتن مربی ضرورتی دارد؟

وقتی یک فرد استارت ورزش را می زند برای اینکه بتواند هر چه سریع تر به نتیجه مطلوب خود برسد باید تحت نظر یک مربی خوب باشد تا از نحوه صحیح ورزش کردن، زمان ورزش کردن، زمان استراحت کردن و مواد غذایی مورد نیاز اطلاع کافی کسب کند.

 

علت داشتن مربی

 

به دلایل زیر شما به یک مربی نیاز دارید.

برای داشتن یک برنامه تمرینی مناسب باید زیر نظر مربی باشیم.

شما برای استارت ورزش خود در مرحله اول باید یک برنامه تمرینی مخصوص خودتان را داشته باشید‌. متاسفانه اکثر افرادی که باشگاه ورزشی می زنند بدون داشتن تجربیات و بار علمی، تنها به دلیل داشتن چند سال باشگاه، برنامه ورزشی غیر اصولی به ورزشکاران می دهند که نه تنها باعث پیشرفت و رسیدن به هدف مورد نظرشان نمی شود، بلکه گاهی اوقات باعث آسیب های جبران ناپذیری هم می شود.

برای آگاهی از استفاده درست از دمبل ها باید مربی انتخاب کنیم.

از آن جا که استفاده کردن از دمبل ها برای رسیدن به هدف مورد نظر قاعده و قانون دارد، بهتر است استفاده از این وزنه را زیر نظر مربی انجام دهید. مثلا فردی که روز اول ورزش کردنش می باشد اگر با وزنه های سنگین شروع به ورزش کند طوری بدن درد می گیرد که شاید از ادامه ورزش کردن منصرف شود‌.

برای انجام درست حرکات ورزشی نیاز به مربی داریم.

اینکه فقط یک تایمی از روز را به ورزش کردن اختصاص دهیم کافی نیست، اینکه چطور ورزش کنیم و حرکات را درست انجام دهیم مهم است. بر همین اساس داشتن یک مربی متخصص که حرکات ورزشی را زیر نظر او انجام دهیم بسیار مهم می باشد. چرا که اگر حرکات ورزشی را نادرست انجام دهیم دچار مشکلات کمر درد و یا آسیب به سایر قسمت های بدن می شوید.

برای کسب اطلاع از تایم ورزشی مربی داشته باشید

 برخی افراد فکر می کنند اگر هر روز با تایم بالایی ورزش کنند زودتر به نتیجه مطلوب می رسند در صورتی که کاملا اشتباه است، بدن برای رسیدن به نتیجه مطلوب و ریکاوری نیاز به استراحت دارد، بر همین اساس بهترین تایم ورزشی برای افراد مبتدی روزی ۱ ساعت و حداقل ۴ روز در هفته می باشد. افراد می توانند با داشتن یک مربی خوب از کمترین زمان ورزشی خود بیشترین بازدهی را داشته باشند.

برای داشتن یک برنامه غذایی مناسب باید مربی داشته باشید.

 یک سوال؟ آیا ماشین بدون سوخت حرکت می کند. خیلی خوب می دانید که یک ماشین برای حرکت کردن نیاز به سوخت دارد. ورزش هم مانند ماشین می باشد برای حرکت کردن نیاز به سوخت دارد. اینکه حین ورزش از چه مواد غذایی استفاده کنیم خیلی مهم می باشد. خوردن پروتئین ها، کربوهیدرات، مکمل های ورزشی و ویتامین ها صرفا باید با توجه به وزن و نداشتن سابقه بیماری زیر نظر یک مربی خوب باشد.

و در پایان:

برای اینکه بتوانید ورزشی با بیشترین بازدهی داشته باشید باید زیر نظر مربیان با تجربه هم از لحاظ بار علمی و هم تجربه کاری بهره مند شوید. 

پست های مرتبط