گلوتامین چیست و چه کاربردهایی دارد؟

مکمل گلوتامین

 

امروزه یکی از پر اشتیاق ترین ورزش هایی که در میان مردم از جایگاه ویژه ای برخوردار شده است ورزش بدنسازی می باشد. شروع این ورزش باید در کنار یک مربی متخصص انجام شود. داشتن مربی و گرفتن یک رژیم غذایی و برنامه تمرینی مناسب می تواند شما را خیلی سریع تر به هدف مورد نظرتان برساند. در این میان برخی از افراد برای پیشرفت سریع‌تر از مکمل ها استفاده می کنند. متاسفانه برخی از افراد شناخت دقیقی از مکمل ها نداشته و تصورشان بر این است که تنها با مصرف مکمل می توانند به هدف خود برسند. یعنی مکمل را یک معجزه می دانند. در صورتی که باید بگوییم مصرف تنها مکمل تاثیر چندانی روی شما ندارد و شما باید از مکمل ها با توجه به نیاز خود و در کنار یک رژیم غذایی مناسب از آن ها استفاده کنید. در کنار این موضوع که بیان شد از جمله مکمل هایی که مصرف آن سود چندانی برای شما ندارد و در صورت استفاده ضرری هم به شما وارد نمی‌کند و تنها باعث خالی شدن حساب بانکی شما می شود مکمل گلوتامین می باشد. در ادامه این محتوا من را همراهی کنید تا شما را با گلوتامین بیشتر آشنا سازیم.

چه افرادی می‌توانند از مکمل گلوتامین استفاده کنند؟

گلوتامین یک آمینواسید غیر ضروری در بدن می باشد که در نواحی مختلفی همچون استخوان‌ها، عضلات و پلاسمای خون قرار گرفته شده است. بدن توانایی ساخت این آمینواسید را دارد. بر همین اساس مصرف گلوتامین به صورت مکمل، مخصوصاً برای افراد مبتدی ضرورت چندانی ندارد. چرا که هیچ تاثیری در عضله سازی نداشته و در صورت استفاده از این مکمل هیچ گونه زیان به شما وارد نمی شود. در این میان مصرف گلوتامین را بیشتر به افرادی که ورزش هایی با حجم سنگین در دوره های بالا یعنی روزی دو بار با هدف کات کردن انجام می‌دهند، پیشنهاد می دهیم. چرا که در صورت انجام ورزش با حجم بالا گلوتامین موجود در عضلات تخلیه می شود که در آن صورت استفاده از مکمل گلوتامین می تواند جایگزین مناسبی برای تامین گلوتامین از دست رفته باشد.

گلوتامین مناسب دوران

 

آیا مصرف گلوتامین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود؟

در ابتدا برخی از افراد براین نظریه بودند که مصرف گلوتامین باعث تقویت سیستم ایمنی بدن می شود. به همین دلیل مصرف آن را برای تمامی افراد از مبتدی تا حرفه ای پیشنهاد می دادند. بر اساس تحقیقاتی که بر روی گلوتامین انجام شد دریافتند که این مکمل هیچ تأثیری بر سیستم ایمنی بدن ندارد. بر همین اساس شما می توانید به جای استفاده از چنین مکمل گرانی برای تقویت سیستم ایمنی از راه های ارزان تر دیگری استفاده کنید.

تاثیر گلوتامین بر سیستم ایمنی بدن

تاثیر مکمل گلوتامین بر روی عضلات چیست؟

ابتدا فکر اکثر افراد بر این بود که مصرف گلوتامین باعث حجم گیری عضلات می‌شود. بر همین اساس مربیان به افرادی که در دوره حجم بودند این مکمل را پیشنهاد می‌کردند. اما با گذر زمان و زیر نظر گرفتن گروهی از افراد که از گلوتامین استفاده می‌کردند، دریافتند که این مکمل هیچ تاثیری در حجم گیری و افزایش عضله ندارد و تنها برای افرادی مناسب است که دوره کات را سپری می‌کنند.

چه مواد غذایی دارای گلوتامین می باشند؟

شما می توانید در مواد غذایی گوشتی مانند مرغ و گوشت قرمز و در محصولات لبنی مانند شیر، تخم مرغ و در سبزیجاتی مانند چغندر، جعفری، لوبیا و اسفناج گلوتامین مورد نیاز خود را تامین کنید‌

پست های مرتبط